Jdi na obsah Jdi na menu
 


2013_11_24-30 Naši žáci v německém Netzschkau na setkání debrujárů

16. 12. 2013

 Zpráva ze společného pobytu v německém Netzschkau 24.11.-30.11.2013

KMD Blatnice pod Svatým Antonínkem
 
V neděli ráno 24.11.2013 se vydalo 26 debrujárů se svými vedoucími do německého Netzschkau. Všichni byli plni očekávání , co jim přinese týden naplánovaný pod názvem „Astronomie a kosmonautika“. Určité představy měl snad každý. Vždyť v Německu s debrujáry už bylo tolik debrujárů z Blatnice. Sluneční hodiny i raketa jsou vystaveny ve skříňce a povídání od starších kamarádů představy doplňovalo. Po 12 hodinách strávených ve vlaku jsme se dostali na chatu do Netzschkau. Přespali jsme a zahájili jsme společný týden.
Společné stavění rakety bylo naplánováno ihned po snídani v pondělí ráno. Stavění rakety, která má skutečně vyletět do nebes, bylo pro každého velkým úkolem. Také skutečnost, že všichni z týmu musí pracovat a spolupracovat, je nová a každý ji musí rychle pochopit. Vyřezat křidýlka a neuřezat si prsty, zašpičatět špičku a při tom si neublížit, to je skutečně velký úkol. Ale je vidět, jak to každého chytilo! Nejúžasnější je okamžik dokončení společného díla. Nejen, že naše raketa je nejkrásnější, když tak stojí na poličce vedle ostatních, ale určitě vyletí nejvýše a nejkrásněji. To jsme se však dozvěděli až druhý den v poledne. A byl to zážitek!!!
Ve škole nám visí velký plakát mostu Goltzschtalbrucke. A nyní jsme měli možnost jít na procházku k tomuto nádhernému mostu postaveného z 26 milionů cihel. Všem se nám tak moc líbil, že jsme si skoro všichni zvolili tento motiv k namalování na hedvábný obraz určený k pověšení do okna. Všechny výrobky byly nádherné!
Úterý nám přineslo výlet do gotického zámečku v Netzschkau. Je nově rekonstruován a jeho průvodce byl úžasný! Debrujáry z Blatnice pochválil za zájem i znalosti a jako odměnu jim dal plný hrnec čokoládových dukátů (Euro). Biatlon, při kterém se střílelo z laserových  pušek přineslo šesti našim dětem diplom , čokoládové odměny a medaili na krk.
Ve středu jsme vyjeli všichni na celodenní výlet . Celý den byl úžasný a bezchybný. Dopoledne jsme byli v muzeu kosmonautiky Raumfahrtausstellung Morgenrothe-Rautenkrauz.  Mohli jsme vidět mnoho zajímavého z dějin kosmonautiky a letů do vesmíru. Spousty skutečných skafandrů, oblečení do kosmické lodi, spacích pytlů a jiných předmětů spojených s výstupem člověka do vesmíru nás ohromovaly na každém kroku. Absolutním vrcholem našeho prožitku byl model vesmírné stanice MIR. Jde o model skutečné vesmírné stanice Mir. Na tomto modelu se trémovali k pobytu ve vesmíru všichni kosmonauti z východního bloku Evropy, kteří se chystali na pobyt v této vesmírné stanici.
Příjemným prožitkem bylo společné koupání v bazénu v Schoneku. Zábava byla příjemným zpestřením našeho vědeckého poznávání. Unaveni koupáním jsme pak jeli do planetária a hvězdárny v Rodewisch. I když jsme museli chvílemi překonávat příjemnou únavu, pánové hvězdáři a naše paní učitelka nás dokázali probrat a spolupracovat. Hvězdáři nám ukázali v dalekohledu Večernici, tedy první hvězdu večerní oblohy, naši sousedku Venuši. Stáli jsme spořádaně frontu, abychom na chvilku ve svém životě zahlédli tuto ostře zářivou hvězdu brzkého večera. Jaké bylo však překvapení, když jsme v dalekohledu viděli srpek podobný srpku Měsíce!   A tolik záře dokáže na večerní obloze vykouzlit. Ani se nám nechtělo věřit vlastním očím. Poté jsme přešli do kopule planetária. Zde jsme byli pochváleni za pozornost, zájem a znalosti z oblasti pozorování hvězdné oblohy. Pán říkal, že jsme byli velmi milá skupina, plná zájmu a s výbornými znalostmi. Potěšilo nás to všechny.
Ve čtvrtek jsme s panem Schwanem řešili problematiku slunečních hodin. Prakticky nám ukázal, jak hodiny fungují. Trošku vadilo, že nesvítilo pořád slunce, ale vše jsme pochopili. Pak jsme přešli do budovy a zahájili jsme stavbu hodin. Po jejich dostavbě jsme pomocí baterky zkoušeli funkci těchto hodin.
Odpoledne jsme zažili zajímavou hru. Dostali jsme DPS navigace. Bylo nám vysvětleno, jak s nimi máme pracovat. Dostali jsme úkoly a šli jsme. Tato část programu byla asi nejvíce jak chválena, tak kritizována. Stalo se nám totiž, že naše túra netrvala hodinu, ale dvě a půl hodiny. Některé otázky byly pro nás Čechy neřešitelné a zavedly nás špatným směrem. Stalo se však, že jsme se všichni sešli na jedné kótě a od té chvíle jsme se cítili silní a začali jsme se smát a bavit. Byl to pro nás velký společný zážitek. Paní učitelky pak dvě hodiny myly naše boty, abychom měli v čem jet domů. Když jsme kolem nich šli na večeři, mysleli jsme si, že jejich odhodlání boty umýt je marné. Byli jsme však překvapeni, že to nevzdaly a boty byly druhý den odpoledne suché a čisté.
Čtvrtek končil velmi hezkou akcí. Byla pro nás nachystána diskotéka s laserovou parádou. Zpočátku se tanečníci báli na parket, ale nakonec byly v kole skoro všichni. Bavili jsme se společně s německými dětmi a bylo nám hezky.
V pátek pro nás bylo nachystáno zajímavé malování na hedvábí. I když nám byly nabízeny obrázky s tematikou letu člověka do vesmíru, mnoho z nás se rozhodlo malovat most, na který jsme měli možnost se dívat z okna jídelny. Asi jsme si ho všichni zamilovali.
Odpoledne jsme se rozloučili s německými kamarády a sami jsme jeli do Plauenu autobusem. V Plauenu jsme měli rozchod po hlavní třídě. Byla nádherně vyzdobena k Vánocům a vyvolala v nás pocity blížících se Vánoc.
Večer jsme se sbalili a ráno jsme se vydali na cestu domů. Ta trvala 12 hodin. Pro někoho byla nekonečně dlouhá, někdo ji vnímal jako zajímavý zážitek. Na všechny doma jsme se moc moc těšili. Zůstávají v nás vzpomínky na krásný týden plný nevšedních zážitků.
 
 
V Blatnici pod Svatým Antonínkem, 5.12.2013                                 
 
Společně s dětmi a paní Jaroslavou Klečkovou prožila a zapsala Jitka Kubicová
  
 Fotografie z akce jsou ve školní fotogalerii.