Jdi na obsah Jdi na menu
 


2014_03_04 Exkurze sklárny Květná VI.A,IV.A

6. 3. 2014
 
     Čtvrtá třída se spojila s šestou třídou a společně vyrazili na téměř jarní exkurzi do skláren naším školním autobusem. Ačkoli ráno byla zatažená obloha, během cesty se krásně vyjasnilo a půlhodinová cesta do Strání – Květná byla prozářená sluníčkem.
    Na vrátnici se nás ujal velmi ochotně zkušený pan průvodce, který nám postupně vyprávěl vše od historie skláren, míchání směsi pro výrobu tavné hmoty, ruční foukání skla, broušení, konečnou úpravu skla až po kontrolu a expedici. Dohromady nás byla opravdu dost velká skupina a bylo třeba dodržovat bezpečnostní zásady. Na bezpečný průběh exkurze dohlížel pan ředitel a pan řidič společně s paní učitelkou Hendrychovou a Hanačíkovou.
     Nejvíce času jsme strávili na hutním provoze, kde pracují zruční mistři skláři. Téměř nehybně jsme sledovali jejich umění. Ochotně půjčovali své píšťaly i našim žákům, kteří si tak vyzkoušeli, že vyfouknout tvarově vzhlednou nádobu není zas tak úplně jednoduché. Opravdové peklo připomínaly rozžhavené pece. Ty jedou bez přestávky již sedm let! Úžasné bylo pozorovat šikovnost při tvoření stopky sklenice a další mistrovské dovednosti.
     Na dalším provoze jsme pak sledovali další práce zaměstnanců (mimochodem sklárny zaměstnávají bezmála 250 lidí). Výrobky se poctivě kontrolují, aby se k zákazníkům dostaly opravdu kvalitní výrobky. A každý z nás si i nějaký ten dáreček odnesl.
     V prodejně jsme se všichni kochali krásou a barevností různých tvarů sklenic. Někteří toužili po skleněných zvířátkách. Vyhověli jsme tedy jejich přání a na zpáteční cestě jsme ještě navštívili rodinnou malou sklárnu pana Ladislava Breznického (www.glass-lb.cz), kde si k velké radosti a spokojenosti někteří opět vyzkoušeli foukání do píšťaly a zakoupili další drobné dárečky.
     Při návratu do Blatnice byly znát na tváři všech stopy únavy, ale především spokojenost z vydařené školní akce. A doma jistě všichni s nadšením popsali zážitky a dojmy…
                                                                                                                                                    
 
Mgr. Hanačíková